Son Zamanların En Büyük Sorunu “Uykusuzluk”

Çağımızın en büyük sorunu olan insanların yaşamını gün geçtikçe tehdit etmeye devam ediyor. Sosyal çevre olsun iş hayatı olsun uykusuzluğun neden olduğu performans düşüklüğü insanları olumsuz yönde etkiliyor. Öyle ki insanlar bu sorundan dolayı gün içerisinde birçok soruna çözüm bulmada zorlanabiliyor.

Bu sorunun nedenleri nelerdir?

olarak adlandırılan uykuya dalamama hastalığı. Bu hastalığın başlıca nedenlerinden biri ise hayatımızın bir parçası haline gelen teknoloji. Bu hastalıktan dolayı doktora başvuran hastaların büyük bir çoğunluğu gece yatağında telefon, tabet gibi elektronik cihazlar kullanıyor ve bu da hastaların uyku problemi yaşamalarına neden oluyor. Nitekim yatmadan önce bu cihazlarla vakit geçirmek vücudumuzun uykuya hazırlık evresinde sorunlara yol açıyor ve uyuduktan sonra da uyku kalitesini ciddi şekilde etkilediği için kişi güne yorgun bir şekilde uyanıyor.

İnsomni

Bu hastalığa neden olan ise insanların biyolojik saatlerinin dengesizleşmeleri. Öncelikle biyolojik saatin ne olduğuna değinecek olursak, insanın uyku ve uyanıklık döngüsünü düzenlemekle görevli olan ve beynin içinde bulunan yapı, yani hipotalamus uyku ve uyanıklık düzenini gün ışığına göre ayarlar. Bu nedenle gece ışığın azalmasıyla insanın uykusu gelir ve gündüz ışık miktarı artınca da uyanırız. Bu düzene ise denir.

Gece geç saatlerde bilgisayar, tablet gibi elektronik cihaz kullanımı sırasında cihazdan yayılan ışık hipotalamusun düzenini bozar ve biyolojik saatimizin şaşmasına neden olur. Bunun sonucu olarak da gece uyuyamaz hale geliriz ve gün içinde ise bu sorundan ötürü üzerimizdeki yorgunluğu atamayız.

Geç saate kadar bilgisayarda durmak

Peki, uykusuzluk problemini nasıl önleyebiliriz?

Bu konuda uzmanlaşmış olan Doç. Dr. Barış Metin sorun ile ilgili şu önerilerde bulundu:

“Sağlıklı bir uyku ve zinde uyanmak için uykuya dalmadan iki saat önce bilgisayar, cep telefonu ve tablet gibi elektronik aletlerin kullanımı bırakılmalıdır. Bu cihazların yataktayken kullanımından da özellikle kaçınılmalıdır.”

Bir önceki yazımız olan İnstagram Takipçi Arttırma Yöntemleri başlıklı makalemizde instagram doğal yollarla takipçi arttırma, instagram takipçi arttırma ve instagram takipçi arttırma yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir