Müziği Hissettiren Elbise, Sound Shirt

“Müziği iliklerime kadar hissettim” sözünü muhakkak duymuşsunuzdur. Bu laf, genelde sanat severlerin kendilerini büyüleyen bir müziği dinlediklerinde söyledikleri bir söz. Fakat bu söz, yeni geliştirilen bir elbise sayesinde artık işitme engellilerin sıklıkla kullanacağı bir söz olacak. Almanya menşeili bir orkestra ile İngiltere menşeili giyilebilir teknoloji ürünleri üreten firmanın ortak çalışmaları sonucu ortaya çıkan bu harika teknoloji ürünü,  işitme engellilerini müziğe doyuracak bir yenilik oldu.

Elbise üzerinde bulunan ve insanların sinir hücreleriyle etkileşim kuran 16 adet mikro aktüatör, orkestradaki her enstürmanın çıkardığı sesi ve o sesin şiddetini algılayabiliyor ve kablosuz bağlantılar sayesinde aldıgaldığı sesi elbiseye aktarıyor. 6 aylık araştırma sonucu geliştirilen bu elbise aktarılan müziği enstürmandan çıkan müzikle aynı şiddette titreştirerek elbiseyi giyen kişiye çok farklı bir müzik keyfi sunuyor.

 

Bir önceki yazımız olan Apple Mağazalarında Geleneksel iPhone Kuyruğu başlıklı makalemizde ıphone 7 ve iphone 7 satışı hakkında bilgiler verilmektedir.

2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir