İşlemci Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İşlemci firmalarının en başında gelen İntel bile birbirinden farklı yüzlerce çeşit işlemci satışı gerçekleştirmiştir. Buda elbette insanların çok daha büyük bir karmaşaya girmesine neden olur.Örneğin; işlemci alırken nelere dikkat etmeliyiz ? sorusuyla kafaları karıştırmamak lazım. Fakat böyle seçimlerde en iyi yöntemlerden biri en iyi şekilde ayrıntısına inerek, acele etmeden işlemciye karar vermektir. İşlemciyi alırken normal olarak beklentiler fazla olmalıdır. İşlemci yeni nesil olmalı, işlemci hızı fazla olmalı ve fiyatı her cebe uygun olmalı gibi beklentilerimiz var. Bu gibi özellikleri bir arada toplamak bir hayli zordur. Fakat uzun araştırmaların ardından en sağlıklısını bulabilirsiniz. İşlemcimizi seçerken adım adım ilerleyelim.

İlk adımımız markaya karar vermektir. Bu adım en önemli ve bilgisayarımızın gidişatına yön verecek adımdır. Bildiğiniz gibi işlemcide iki büyük firma vardır. Bunlardan biri İntel, bir diğeri de AMD’ dir. Tabi ki her ikisinin de farklı farklı iyi olduğu yerler vardır. Bu iki firmayı ve ürünlerini iyice araştırarak karar vermelisiniz.

Markaya karar verdikten sonra bütçemizi kesinleştirelim ki ona göre ürünleri kolayca bulalım. Cebimize uygun işlemciyi bulurken bütçemizi yukarıda tutmak bilhassa çok önemlidir.

Sonrasında alacağımız işlemci anakartımız ile uyumlu olmalıdır. Böylece topladığımız bilgisayar hata vermez.

Son olarakta işlemci hızına karar vermeliyiz. İşlemci hızı ne kadar yüksek olursa aldığımız performans kaliteli olur. Günümüzün oyunlarını kaldırabilecek bir sistem yaparken işlemci hızını ortalama 2.7-3.0 Ghz gibi aralıklarda almaya çalışın. Hatta almanız gereken en düşük hız miktarları bunlar olsun ki oyunlarda yüksek fps alabilesiniz. (Görüntü kalitesinde sadece işlemci değil ram ve ekran kartı da önem taşır.)

Bir önceki yazımız olan İşlemci Nedir? başlıklı makalemizde işlemci nedir ?, işlemci özellikleri ve işlemci özellikleri nasıl olmalıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir