Huawei Android’den Vazgeçebilir

Geçtiğimiz gün yaptığımız bir haberde Samsung‘un gelecekte işletim sistemini bırakıp kendi işletim sistemi olan TİZEN‘e ağırlık vereceği hakkında bazı iddialar ortaya atılmıştı. Şimdi ise aynı iddia Huawei için ortaya atıldı.

Aslında bu konu doğru olabilir çünkü Huawei‘nin uzun süredir kendi işletim sistemini geliştirdiği konuşuluyordu. Samsung için ortaya atılan bu iddialar atıldığı dönemde Huawei‘nin konusu tekrar konuşulmaya başlandı. Bu aralar Huawei Android işletim sistemi için EMUI 5.0 arayüzünü geliştiren Huawei, diğer bir taraftan ise daha önce Apple’da çalışmış olan Abigail Brody ile birlikte kendi işletim sistemini üretmeye çalıştığı söylentiler arasında. Söylentilere göre bu ekip arasında önceden Nokia‘da görev alan çalışanlarında olduğu söyleniyor. Huawei‘nin şuanda Android işletim sistemini kullanmayı bırakmasa da kendi ürettiği işletim sistemi ile kendini garantiye almak istiyor. Google‘ın Android üzerinden üçüncü part’ı geliştiricilere kısıtlama uygulaması olaması ve yazılım desteğini çekmesi ile birlikte kendi işletim sistemini devreye sokacağı belirtiliyor.

Huawei kendi işletim sistemini üretmekle yükseliş içerisinde olsa Android ile rekabet haline girmesi oldukça zor. Huawei‘de bunu çok iyi biliyor ki geliştirmiş olduğu söylenen işletim sistemi emniyet supapı olarak kullanılmakta. Huawei‘nin bu girişimi Android‘in belası olamak için daha çok çok erken ama Huawei ve Samsung gibi iki teknoloji devi işletim sistemlerini geliştirmiş olması ilerleyen zamanlarda rekabetlerin biraz daha kızışacağını gösteriyor.

Bir önceki yazımız olan Samsung Android Üretmeyecek (mi) ? başlıklı makalemizde samsung , işletim sistemi ve os hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir