Homoekonomikus Nedir ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın kullandığı ‘ İnsan homoekonomikus değildir’ cümlesi kısa sürede Google’da en çok aranan kelimeler arasına girdi.Peki ? sorusunun cevabını merak ediyor musunuz ? O halde aşağıdan yazımızın devamını takip edebilirsiniz 🙂

Cumhurbaşkanı`nın Uluslararası 8’inci İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı’nda

“Bizler insanı yaratılmışların en şereflisi olarak, küçük evren olarak gören; devlet felsefesini ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışı üzerine bina eden bir medeniyetin mensuplarıyız. Biz insana makine gibi, hammadde, sermaye gibi salt bir üretim aracı olarak bakmayız, bakamayız. Bizim anlayışımda insan homoekonomikus değildir” dedi.

Bu konuşmadan sonra arama motoru olan Google`da en çok aranan kelime homoekonomikus oldu. Hatta son on yılda en çok arama dün akşam oldu.

HOMOEKONOMİKUS NEDİR?

Homoekonomikus (Homoeconomicus) “Bireyin kendi faydasını artıracak şekilde karar alması düşüncesini merkeze alan felsefi bir yaklaşımdır.” İktisat ve siyaset terimi olarak kullanılan kelime, rasyonalist düşünerek tüketim yapan insanı anlatmaya yarayan terim’in Türkçe yazılmış halidir. Kökenini Rene Descartes zamanındaki tartışmalardan alır.

Bir önceki yazımız olan Geliştirilen Cerrah Robot Yumuşak Doku Ameliyatı Yaptı başlıklı makalemizde cerrahi robot hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir