Kapat

Deep Web Nedir ?

Aslında Deep Web Nedir ? sorusunu internette araştırdığınızda binlerce cevapla karşılaşabiliyorsunuz.Bu cevaplara bir yenisini ekleyerek bunca yıldır internetten edindiğim tecrübelerle Deep Web Nedir ? sorusunun cevabını birde benden alın istedim 🙂

Çok üstün ingilizce bilgime dayanarak Deep Web’in Derin İnternet anlamına geldiğini bildirmek isterim 🙁 Bu cümlemden itibaren Deep Web yerine “Derin İnternet” kavramını kullanacağım.Genelde “Derin İnternet” ,internet ortamında aşağıdaki görsel ile çok doğru bir şekilde ifade ediliyor.

deep web nedir ?

Yukarıdaki görseli tercüme edecek olursak ortaya şöyle birşey çıkıyor; Bizler sadece Google veya benzeri arama motorlarında aramalar yapıp istediğimiz bilgiye ulaşıyoruz.Amazon gibi büyük e-ticaret sitelerinden  alışverişimizi yapıyor,hertürlü bilgiyi Vikipedi aracılığıyla öğrenebiliyoruz.+18 illegal içeriklere bile arama motorlarından ulaşabiliyoruz.

Evet karşımıza tam böyle bir açıklama çıkıyor.Ancak “Derin İnternet” gerçektende bu açıklamalara çok uzakta duruyor.Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor; İnternet sadece Google,Yandex,Yahoo veya Bing demek değildir.İnternet ne kadar içeriği bilinmeyen uçsuz bucaksız bir alemdir.Kısaca “sanal ortamın evreni” desek yanlış bir tabir kullanmış olmayız.

İnternet’in Vikipedideki anlamına baktığımız şöyle ifade ediliyor: İnternet bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır.

İşin teknik detaylarına indiğimizde tüm arama motorlarının kendi çapında filtreleme sistemlerinin mevcut olduğuna şahit oluyoruz.Mesela Google gibi büyük bir şirket arama motorunda kötü içeriklerin arka planda kalmasını ister ve bunlarla mücadele içerisindedir.Sadece legal içeriklerin olduğu temiz bir erişim sağlamamız için uğraşır.Burada şunu anlatmaya çalışıyorum.Uygulanan bunca filtreleme çalışmalarına karşın peki gün yüzüne çıkmayan içerikler nerede depolanıdeepweb nediryor bunları hiç düşündünüz mü ? Vikipedideki anlamdada belirtildiği gibi “bilgisayar sistemlerini birbirine bağlamak” kavramına baktığımızda internet dediğimiz ortamda içerik üretmenin hiçte zor olmadığını anlıyor olacağız.“Derin İnternet” te tam olarak bu noktada başlıyor.

Bilmediklerimiz….Evet milyonlarca belki milyarlarca bilinemeyen bilgi var.Özellikle bu bilgiler nerede ve nasıl ekleniyorlar çok merak edilen sorular.E haliyle “Derin İnternet” olunca herkesin bilmemesinide normal karşılamak gerekiyor.Sağ taraftaki görsele göz atıp 5-10 saniye baktıktan sonra anlattıklarımı daha iyi çözümleyebilirsiniz.Gördüklerimiz ve bildiklerimiz sadece erişebildiğimiz kısım.Göremediklerimiz öğrenemediklerimiz ise erişemediğimiz kısım okyanusun derinliklerinde belkide gördüklerimiz kaç kat büyüğü…

Aslında erişilemez kaynaklar değil bunlar.Bir kaç basit adımdan sonra normal şartlarda ulaşamayacağınız sitere erişebileceksiniz.

Deep Web İçerisinde Neler Bulunuyor ?

Bu soruyu daha çok girmeye cesaret edemeyen kısımdan duyuyorum.Ya arkadaşlar öncelikle ismi çok cafcaflı diye tırsmaya gerek yok.Google’da Yandex’de ne görüyorsanuz buradada aynı sonuçlarla karşılaşıyorsunuz.Ancak daha temkinli olmalısınız.Çünkü nerede neyle karşılaşacağınızı bilmiyorsunuz.Kendinizi ister istemez İllegal işlerin döndüğü bir sitede bulabilirsiniz.

Deep Web Güvenilir mi ? / Güvenli Bir Yer mi ?

Adı üstünde derin olan bir yer nasıl güvenli olabilir ki ? Çok soru geliyor.. bilip bilmeden “abi ne olacak yiaa” , “gir olum gir birşeycikler olmaz” diyenler dolu bir ülkede yaşıyoruz.Gün yüzünde bilinmeyen derin işlerin yaşandığı bir alan güvenli değildir.Güvenlidir diyenlere siz bakmayın.Deepweb güvenlidir diyen sistemden birhaber olan kişilerdir.

Deep Web İçerisine Nasıl Girebilirim ?

Tor Browser adlı anonim tarayıcıyı indirerek Deep Web‘e erişebilirsiniz.Tor Browser güvenli ve anonim bir tarayıcıdır.Ancak “Derin İnternet” içerisinde normal siteler bulunmuyor.Yani .com .net .org gibi alışagelmiş uzantılardan oluşan websiteleri bulunmuyor.Oldukça garip olan .onion uzantılı siteler ile derinliklerde gezinebiliyorsunuz 🙂

Girersem Nelerle Karşılaşacağım ?

Linkleri bulup girdiğinii varsayarsak çok anormal görüntüler sizleri bekliyor olacak.Bunlar ne kadar doğrudur bilinmez ancak bilmediklerimizin bildiklerimizden kat ve kat üstün olduğu kesin.Herşeyin kol gezdiği dünyamızda cinayet fotoğrafları,seri katil ilanları,çalıntı kartların ticaretinin yapıldığı bir ortam çok şaşırtıcı gelmeyecektir.Ayrıca daha derine inersek devletler arası gizli anlaşmalar,amerikanın resmi birimlerinin belgeleri ve uzaylılar hakkında bir çok dökümana ulaşabiliyorsunuz.Geçenlerde “Derin İnternet”te bulunan bir Türk sitesine girdiğimde 13 yaşlarında bir çocuk oyun hilesi arıyordu.Diyeceğim oki Deep Web’i bile işgal etmişiz….

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir