Rehber

Britecell Teknolojisi Nedir ?

Britecell Samsung‘un geliştirmiş ve patentini almış olduğu bir teknolojidir.Britecell video ve fotoğraflarda görüntü kalitesini arttırmaya yönelik kullanılan bir görüntü sensörüdür.Video ve fotoğrafların profesyonel kameralar yerine üst sınıf akıllı telefonlarla kayıt altına alınması telefon üreticileri arasındada bir rekabet zemini hazırlıyor.Teknoloji şirketleri birbirlerine üstünlük sağlamak için ayrıcalıklı olmaya çalışıyorlar.Samsung’geliştirmiş olduğu Britecell ise bu noktada karşımıza çıkıyor.

Britecell ne gibi avantajlar sunuyor ?

Britecell’in görüntü kalitesini arttırmaya yönelik bir sensör olduğunu belirtmiştik.Samsung telefonlarında fotoğraf çekerken veya video kaydederken hertürlü koşulda çekilen görüntülerin kaliteli olmasına önem vermiş.Bu yönde Britecell düşük ışıklı ortamlarda dahi piksel yoğunluğunu arttırıyor ve ışık azlığından taviz vermiyor.Alışagelmiş renk filtresinden (Red/Green/Blue >> Kırmızı/Yeşil/Mavi) vazgeçerek, yeşil piksellerle beyaz piksellerin yerini değiştirerek (Red/Blue/White>>Kırmızı/Mavi/Beyaz) sensörün daha çok ışık almasını sağlamayı hedefleyenSamsung bunun yanında piksel boyutunu da 1.12um‘dan 1.0um‘a indirgeyerek %17’lık bir küçültma yaparak sensör boyutundan kar etmiş ve telefon inceliğinin önünü açmış gözüküyor.

 

Akıllı telefonlardaki, gelişen Vulkan Teknolojisi ile Bilgisayar oyunlarındaki gibi görüntü kalitesi sağlanabilecek mi ? Bu konuyu detaylı öğrenmek için Vulkan Teknolojisi Nedir ? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Etiketler

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı